Hällristning, 6x5,5 m (ÖNÖ-VSV), bestående av minst 20 skepp,1 kvinnofigur, 2 människofigur, 1 fyrfotadjur och 28 älvkvarnar.
Skeppen är 23-60 cm l, varav 13 är bemannade även med streck som är längre än de övriga och svängda. Kvinnofiguren är 27 cm h och håller en stav framför sig. Människofigurerna är 17-28 cm h, varav den mindre består av en cirkel med huvud och ben och den större är helt uthuggen, är fallisk och har svärd och yxa.Fyrfotadjuret har horn och belägen i ristningens nedre del. Älvkvarnarna är 3-4 cm diam och 0,4-0,6 cm dj, varav sex bildar en rad i ristningens nedre del. Belägen på vattenöversilad häll. Hällen är skadad genom avflagning. (Raä dnr: 326-3201-2009) - -
Äldre beskrivning: Hällristning, 6x5.5 m (ÖNÖ-VSV), bestående av minst 20 skepp,1 kvinnofigur, 1 människofigur, 1 fyrfotadjur och 10 älvkvarnar. Skeppen är 23-60 cm l, varav 13 är bemannade även med streck som är längre än de övriga och svängda. Kvinnofiguren är 27 cm h och håller en stav framför sig. 1 Människofiguren är 17 cm h och bestående av en cirkel med huvud och ben. Fyrfotadjuret har horn och belägen i ristningens nedre del. Älvkvarnarna är 3-4 cm diam och 0.4-0.6 cm dj, varav sex bildar en rad i ristningens nedre del. Belägen på vattenöversilad häll. Hällen är skadad genom avflagning.
Svagt SÖ-sluttande häll. Skogsmark ( gles blandskog).
Vägen Tanum-Bullaren 430 m ÖNÖ om Varlös gård, infart till skogsväg, därifrån 45 m.
| Uppgift | Innehåll |
|---|---|
| Latitud: | 58.731525 |
| Longitud: | 11.398871 |
| Lämnings-ID: | L1967:2363 |
| Riksantikvarieämbetets ID: | Tanum 274:1 |
| Sveriges runinskrifter: | |
| Plats: | |
| Placering: | Synlig ovan mark |
| Föremål: | Hällristning |
| Material: | |
| Runristare: | |
| Runtyp: | |
| Runtypkategori: | |
| Antikvarisk bedömning: | Fornlämning |
| Period: | |
| Datering: | |
| Aktuell status: | Bekräftad i fält |
| Skadestatus: | Ej skadad |
| Anteckningar: | |
| Eventuellt namn: | |
| Län: | Västra Götaland |
| Kommun: | Tanum |
| Socken: | Tanum |
| Riksantikvarieämbetets information: | » L1967:2363 |