Arkeologisk beskrivning av hällristningen
I beskrivningen av runristningen står nedanstående. (Observera att lämnings-beskrivningar ibland kan innehålla information om flera fornlämningar. De brukar då numreras i texten.)
"Hällristning, 4,9x1 m (NNV-SSÖ), bestående av 1 skepp, 1 ränna och 25 skålgropar. Skeppet är 62 cm l och av enkellinjetyp. Rännan är 6 cm l och utgår från en skålgrop. Skålgroparna är 4-7 cm i diam och 0,5-1,5 cm dj. Belägen på krön och NÖ-sluttning av hällrygg. Granskad vid specialinventering 2008. (RAÄ dnr 326-3132-2010)
Äldre beskrivning:
Skålgropsförekomst i fast häll 4x0,3 m (NV-SÖ) fördelade på 2 koncentrationer: 1) Skålgropsförekomst, inom en yta av 0,2x0,2 m, bestående av 6 skålgropar. Skålgroparna är 3-5 cm i diam och 0,5-1 cm dj.
3,8 m NV om nr 1 är: 2) Skålgropsförekomst på det lilla krönet av bergryggen, bestående av 2 skålgropar. De är 5-6 cm i diam och 0,5-1,5 cm dj."
Hällristningens geografiska plats
Hällristningen finns i
Lofta socken i
Västervik kommun (
Kalmar län).
Terrängen omkring lämningen beskrivs i Riksantikvarieämbetets register som:
Hällristningens GPS-position är inte helt exakt. Det kan skilja upp till några tiotal meter. Om du inte hittar den på angivna koordinater kan du ta hjälp av den här ledtråden:
Samlade faktauppgifter
Uppgift |
Innehåll |
Latitud: |
57.943129 |
Longitud: |
16.451435 |
Lämnings-ID: |
L1957:4200 |
Riksantikvarieämbetets ID: |
Lofta 323:1 |
Sveriges runinskrifter: |
|
Plats: |
|
Placering: |
|
Föremål: |
|
Material: |
|
Runristare: |
|
Antikvarisk bedömning: |
Fornlämning |
Aktuell status: |
Bekräftad i fält |
Skadestatus: |
Ej skadad |
Eventuellt namn: |
|
Län: |
Kalmar |
Kommun: |
Västervik |
Socken: |
Lofta |
Riksantikvarieämbetets information: |
https://pub.raa.se/visa/objekt/lamning/79210a0a-1a9a-485c-b268-ac008cb4f4d2 |